mary's meals   |   jednoduché řešení hladu ve světě
kresba Jakuba Demla
ukázky kompletní díla současná tvorba bejvávalo Literární stránka

Autoři
Petr Placák: Blázen? Blb? Zločinec?

publikováno: studentský list BABYLON, 17. června 2002
Přesně to, čeho se Babylon obával a o čem psal, se naplnilo — volby vyhrála KSČ(M). Zatímco ČSSD stejně jako ODS ztratily od minulých voleb shodně každá cca 490 tisíc hlasů a strany koalice dohromady cca 370 tisíc hlasů, tak jediní, kdo hlasy v těchto volbách získali, jsou komunisté — volilo je o cca 224 tisíc lidí víc než ve volbách v roce 1998. Komunistům odevzdala hlas de facto i značná část lidí, kteří letos k volbám nepřišli — tedy každý pátý člověk ze 42% všech nevoličů (to je o 16% absentérů více, než minule) svou pasivitou věnoval hlas Grebeníčkově straně, protože komunisti chodí tradičně k volbám všichni.
    „Za ještě větší tragédii, než je náš neúspěch, považuji to, že ztratily všechny demokratické strany a že jediným vítězem voleb jsou komunisté," komentoval tragickou bilanci voleb také lídr občanských demokratů Václav Klaus a dodal, že to je prý „žeň toho, co se zde odehrávalo poslední čtyři roky".
    To je neuvěřitelná drzost. Byl to přece stratég Václav Klaus, kdo v předvolební kampani vytáhl na světlo boží, oprášil a vyleštil nejosvědčenější zbraň komunistů — národně socialistickou demagogii z doby po druhé světové válce: na zeď namaloval velikého čerta v lederhose s padacím mostem a bílými podkolenkami a následně pak proti němu začal hájit „národní zájmy", ačkoli sudetoněmecké krajanské spolky říkají stále to samé, co říkaly před deseti lety, a budou říkat i za deset let. Byl to ale Václav Klaus, kdo najednou začal strašit občany nejen hrozbou údajných majetkových revisí, ale dokonce i revisemi státních hranic! — tedy věcmi, které jsou v EU, a ne jen v ní, z dobrých důvodů ta nejpřísnější tabu.
    Jenže Klaus byl pro vidinu svého vítězství v parlamentních volbách ochoten udělat cokoli. Vlezl tedy do komunistického zelí a jal si počínat, jako důchodce Záhorský v Rozmarném létu, který třese stožárem a volá na provazochodce Arnoštka (Menzla): „Slezte dolů, nebo spadnete!" a když se mu ho konečně podaří setřást, dodá: „Vidíte, já jsem vám to říkal."
    Jenže potíž je v tom, že Záhorský byl dobrý herec, a ta scéna vypadala přesvědčivě, zatímco Klausův starostlivý hlas zní poněkud dutě — zvlášť, když tady nikdo široko daleko po laně nechodí. Klaus sice dokázal českou veřejnost vystrašit, ale pak už neměl na to, aby se jí sám nabídl jako ten pravý, kdo ji ochrání — Klausovi komunistické „národovectví" a echt antiněmectví holt příliš nejde:
    Není to ostatně tak dávno, co před volbami v roce 1996 hřímal ve sněmovně na komunisty, kteří se snažili rozehrávat svou osvědčenou německou kartu: „Je to faleš, faleš, faleš, samá faleš, co říkáte, samý pokus demagogicky vytvářet antiněmecké nálady a parazitovat potom na takto vytvořených náladách v rámci následujícího volebního období..."
    Volby s volbami se sešly a Klaus to zkouší také. Jenže ono to není vůbec jednoduché — zatímco o antievropanství (antiněmectví) komunistů nikdo skutečně nepochybuje, Klausovi zůstane jen ta faleš, faleš, faleš...
    Celá věc se má tedy tak, že Klaus svým „geniálním" předvolebním národoveckým tahem poděsil české voliče a pak je přenechal komunistům. Nejvíce hlasů, neuvěřitelných 25%, nedostali komunisté v jejich tradiční baště na severní Moravě, ale v centru »Sudet«, v ústeckém kraji, kde předstihli i ODS - 22% pak měli v kraji karlovarském, zatímco severní Morava se musela spokojit až se třetím místem. Blázen? Blb? Zločinec?
    Svou slabomyslnou ničím nevyprovokovanou národoveckou předvolební kampaní Klaus poškodil celou českou demokratickou veřejnost, pošramotil české národní zájmy (ve vztahu k zahraničí) a navíc tím občanským demokratům ani v nejmenším nepomohl — za to však pustil vodu na komunistický mlýn. Kdyby byl Václav Klaus placený agent Kominterny, tak by to nemohl udělat líp. Kéž by šel se Zemanem objímat někam stromy.. Howgh.